svētdiena, 2010. gada 28. februāris

Līvu akvaparks- unikāls tūrisma objekts visā Ziemeļeiropā

Vakar man pavērtās iespēja piedalīties diskusijā par Līvu akvaparka nozīmi Latvijas ekonomikā, attīstības plāniem un pašreizējo situāciju tūrisma industrijā. Apmeklēt diskusiju, kas risinājās Līvu akvaparka administratīvajā zonā laiku atrada 3 no 12 ielūgtajiem Saeimas deputātiem, tajā skaitā, Alberts Krūmiņš un Ingrīda Circene no Jaunā laika. Dalībniekus kopā ar uzņēmuma pārstāvjiem viesmīlīgi uzņēma Pēteris Šmidre.


Par faktiem.
Līvu akvaparks savu darbību sācis 2003. gada 30. decembrī. Šo gadu laikā piesaistījis investīcijas 16 milj. latu apmērā un atšķirībā no tādiem izklaides industrijas grandiem kā kinoteātris „Forum Cinemas” ir pašmāju uzņēmēju projekts un lolojums. Tā rādītāji ir diezgan iespaidīgi. Vienlaicīgi tas spēj apkalpot 1300 personas, tā caurlaidība dienā ir 3500 cilvēki, gadā tas piesaista ap 340’000 apmeklētāju. Salīdzinājumam, Rundāles pils gadā uzņem 167’000 viesu. Mani, personīgi, visvairāk pārsteidza akvaparku apmeklējušo tūristu īpatsvars, proti, 60%, kas šajos gados akvaparkā ir atstājuši vairāk kā 14 miljonu latu. Akvaparks vasarā ļauj piepelnīties daudziem vietējiem jauniešiem un ir nozīmīgs Jūrmalas domes kases „bagātinātājs”. Vietējā dome, apzinoties abpusējas simbiozes izdevīgumu, ir bijusi pretimnākoša, kā rezultātā ir samazināts nekustamā īpašuma nodoklis objektam.

Par problēmu.
Kopš akvaparka atvēršanas tas ir bijis stabils līderis starp līdzīgiem atpūtas kompleksiem visā Ziemeļeiropā, taču pēdējos gados konkurence ir saasinājusies. Lietuviešu tūrisma biznesam „sitiens zem jostasvietas” ir mūsu piedāvātās slēpošanas iespējas ziemā - tur viņi ir bezspēcīgi, bet lietuvieši vairs nevēlas pieļaut situāciju, kad vietējie dodas peldēties pie mums Latvijā. Lietuvā top divi ievērojami akvaparki. Līdzīgi domā igauņi - tur akvaparka projektu līdzfinansē valsts ar Eiropas naudu. Mūsu akvaparkam izmantot ES naudu attīstības projektiem liedz Latvijā spēkā esošā likumdošana, jo akvaparks neskaitās ražošanas uzņēmums. Akvaparks ne vienreiz vien saņēmis noraidošas atbildes uz pieteikumiem apgūt visdažādākos ES fondus.

Par nākotni.
Akvaparka vadība apzinās, ka bez investīciju piesaistes tālākā akvaparka attīstībā ir apdraudēta tā pastāvēšana. Ir nepieciešami līdzekļi, ko investēt jaunā rekreācijas korpusā, uzlabot kompleksa energoefektivitātes rādītājus un ierīkot sērfinga viļņa stimulatoru, kas būs viens no retajiem Eiropā. Šāds attīstības projekts ar sērfinga iespējām būtu pielīdzināms vispasaules slavenajam Aerodium vēja tunelim, kura CV ir ierakstīta Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija, izstādei Expo 2010 un citi Latvijas valstij nozīmīgi notikumi. Nepieciešamās investīcijas sastāda 4 milj. eiro. Akvaparks lūdz atbalstu deputātiem piekļūt Eiropas līdzfinansējumam garantējot pamatsummu nodrošināt no iekšējiem resursiem, nevis lūgt pašvaldības vai valsts atbalstu.

Kopsavilkumam.
Jebkurā gadījumā absurda ir situācija, kad uzņēmums - milzīgs nodokļu maksātājs, Ziemeļeiropas vadošais akvaparks, nozīmīgs tūristu piesaistes objekts, darbadevējs daudziem jauniešiem, birokrātisku nepilnību dēļ nav tiesīgs apgūt ES naudu, kā arī līdz šim nav saņēmis atbalstu no valsts puses. Motivācijai varam pavērot mūsu kaimiņvalsti Igauniju, kuri par tūrisma attīstību domā valstiskā līmenī. Igaunijā līdzīgs projekts ticis līdzfinansēts ar valsts palīdzību, vienlaicīgi apgūstot arī Eiropas naudu. Šī ir tā reize, kad problēmas risinājums slēpjas nevis papildus finanšu līdzekļu piesaistē no budžeta, bet gan apņēmībā un gribā risināt šo jautājumu. Ir nepieciešams atbalstīt izmaiņas likumdošanā, kas ļautu saņemt Eiropas līdzfinansējumu šādiem tūrisma un atpūtas objektiem visā Latvijā. To, ka tas nav nekas neiespējams pierāda situācijā ar gaļas pārstrādes uzņēmumu Jēkabpilī. Saeimas deputāti 2009.gada septembrī atbalstīja izmaiņas likumdošanā, kā rezultātā Latvijas gaļas pārstrādātājiem tika dota iespēja uzsākt darbu jaunā gaļas pārstrādes jomā – „košera’ gaļas ražošanā, kas ir pieprasīts produkts ārvalstīs. Jēkabpils uzņēmumam, šo likuma grozījumu rezultātā, tika dota iespēja uzsākt gaļas eksportu, saglabāt esošās darba vietas, izveidot jaunas, kā arī turpināt maksāt nodokļus pašvaldības un valsts budžetā. Manā izpratnē situācijas ir analogas.
Mēs jau šodien esam lepni, ka mūsu Līvu akvaparks ir lielākais Ziemeļeiropā, kam drīzumā būs viens no retajiem sērfinga kompleksiem visā Eiropā. Mūsu mērķis ir darīt visu, lai tā vēl būtu daudzus gadus.

Turpinājums sekos...


pirmdiena, 2010. gada 1. februāris

Saruna ar VP Teikas iecirkņa priekšnieku Paulu Krūmiņu



Neseno notikumu iespaidā norūpējies par savu drošību devos uz Burtnieku 39, kur atrodas Valsts Policijas Teikas iecirknis. Sarunājos ar iecirkņa priekšnieku Paulu Krūmiņu, kam ir 18 gadu darba pieredze policijā. Derīgi zināt, ka šis iecirknis nodrošina kārtību Juglā (1.2.3.), Mežciemā, Berģos, Teikā, Juglas papīrfabrikā, kopā uzraugot 80.000 Rīgas iedzīvotāju. Apkopojot mūsu, vairāk kā stundu garo sarunu saņēmu atbildes uz vienkāršiem, taču būtiskiem jautājumiem.

Kas zog?
Sāksim ar galveno- kas tad īsti mūs apzog un kāpēc? Pirmajā mirklī šķietami muļķīgs jautājums, bet vai kas vairāk par atbildēm „zaglis” un „tāpēc, ka vajag naudu” mums nāk prātā? Tātad cilvēks, kurš apzog dzīvokļus, noskrūvē jūsu automašīnai gaismas optiku, vai rausta jūsu dzīvokļa durvis, pārbaudot vai tās ir vaļā, visbiežāk ir narkomāns. Narkomānam naudu vajag daudz un bieži, par cik akciju tirgū pašlaik situācija ir pārāk neparedzama atliek zādzības. P.Krūmiņš atdzīst, ka cīņa ar narkotiku izplatību ir policijas prioritāšu saraksta augšgalā. Narkotikas lietojošu cilvēku pazīmes ir bāla sejas āda, parasti izkārnējis, tievs, grūti saprotama runa. Ir manīti 23 trolejbusā! Šādiem cilvēkiem piesardzība un nozieguma cītīga izplānošana ir otršķirīga, tādēļ tie ir diezgan neparedzami.


Ko zog?
Lai cik neaktuāli pašlaik tas neliktos, pēc valsts policijas pētījuma „Par drošību”, saraksta augšgalā atrodas divriteņi! Krīzes dēļ šī šovasar solās būt īpaši aktuāla problēma. Zog no balkoniem, ielām, dienā un naktī. Metāla drošības troses nav liels šķērslis metāla knaiblēm, kas ir ērti paslēpjamas zem virsjakas. Pārkniebt trosi zaglim ir pāris sekunžu darbs, ejot garām jūsu velosipēdam.
Otrs liels preču sektors ir pirmās nepieciešamības preces sportiskiem auto – BMW, kuri itin bieži pamanās iekļūt ceļu satiksmes negadījumos. Tiek zagti priekšējie, kā arī aizmugurējie bamperi. Vairumā gadījumu priekšējā optika, par cik sportisti ir tendēti uz ietriekšanos, nevis tajos kāds ieskrien. Ir zināmi gadījumi, kad BMW īpašniekam Purvciemā bamperus pamanījās noskrūvēt pat divas reizes viena mēneša laikā.
Magnetolas ir visu laiku klasika. „Labajos laikos” šī problēma kļuva mazāk aktuāla par cik dzīves līmenis nemitīgi gāja uz augšu, vairums magnetolu bija aprīkoti ar noņemamajiem paneļiem un „melnajā tirgū” tie neko daudz nemaksāja (15-20 Ls). Bet kas šodien ir 20 Ls? Tā vairumam iedzīvotāju ir liela nauda. Interesants ir fakts, ka magnetolai noņemts panelis, nemazina risku, ka zagļi nemēģinās iekļūt jūsu auto. Zagļi stiklu izsit un pārmeklē salonu, cerībā atrast magnetolas paneli. Tas pats attiecas uz navigācijas iekārtām. Ja zagļi spēlē šādu laimes spēli, tas nozīmē, ka automašīnas salonā nedrīkst atstāt neko. Par garnadžu laupījumu nereti kļūst ierakstīto audio disku mapes. Zagļiem vienmēr gards kumoss ir celtniecības instrumenti. Nav noslēpums, ka instrumenti ir dārgi. Lielākā kļūda ir glabāt tos automašīnās vai uz balkoniem. Pat parasta instrumentu kaste, atstāta jūsu automašīnā, var būt par iemeslu izsistam stiklam.

No dzīvokļiem tiek zagtas viegli pārvietojamas un vērtīgas preces- dārglietas, portatīvie datori ,protams, meklē naudu. Par cik zagļi nereti uzdarbojas dienas laikā, tādas lielas mantas kā televizori un salīdzinoši nedārgie DVD, printeri, personālie datori tiek atstāti neskarti. Narkomāniem interesē viegli realizējamas preces. Dzīvokļos visbiežāk iekļūst tieši caur balkonu. Apakšējo stāvu kaimiņu balkonu režģi, kalpo kā kāpnes zagļiem, kuri itin viegli var uzrāpties pat uz septīto stāvu, izsist stiklu un iekļūt dzīvoklī.



Kur realizē?
Pēc iecirkņa priekšnieka vārdiem, parastās mantu realizācijas vietas ir lombardi, sludinājumu serveris „reklama.lv”, tirgus „Latgalīte”. Bieži zaglis laupījumu nodot mantu realizētājam - uzpircējam pēc principa “visu uzreiz par lētāku naudu”. Pēc tam šis uzpircējs pārdot zagtās mantas tālāk un viņa līdzdalību noziegumā ir grūti pierādīt. Atcerieties, ka tad, kad pērkat lietas bez dokumentiem, jūs veicināt noziedzību. Prece var izrādīties zagta. Man pašam ir tā gadījies. Nopirku lētu atpūtas inventāru, par ko policijā bija akts par zādzību. Kas attiecas uz lombardiem, zagtā manta tiek ieķīlāta, un tirgošanā parādās pēc vairākām nedēļām, kad iztek izpirkumam paredzētais termiņš.


Ko der zināt!
• Neatstājiet velosipēdus uz ielas bez pieskatīšanas- brauciet grupā, vienmēr atstājiet kādu, kas paliek pieskatīt velosipēdus.
• Zagļiem stāvs nav šķērslis- bijuši gadījumi, ka uzkāpj pa balkoniem uz septīto stāvu.
• Pirmajiem diviem stāviem ieteicams likt režģus, signalizācijas, ja trūkst naudas, tad vismaz skaņas-trauksmes signalizācijas.
• Nekad neatstāt atslēgu dzels durvju slēdzenē, ja atslēga ir atstāta uz nakti slēdzenē, to ir iespējams atvērt no ārpuses.
• Pirms gulētiešanas pārbaudiet, vai durvis ir aizslēgtas.
• Savus PIN kodus nepierakstiet makos, telefonos, uz lapiņām. Centieties tos atcerēties.
• Bieži notiek zādzības uzticības ceļā- var zagt radi, bērni, viņu draugi, paziņas.
• Neatstāt būvniecības instrumentus automašīnās, balkonos.
• Automašīnu salonos neatstāt liekas mantas- somas, maisus, paciņas utt.

Teikas iecirkņa priekšnieks īpaši slavē t.c. „Alfa”, apsardzes darbiniekus, kuri, pēc Krūmiņa vārdiem, ir savas jomas profesionāļi. „Sadarbojoties ar apsargiem ir atklāti daudzi pat īpaši smagi noziegumi. Apsardzes darbiniekiem ir trenēta acs, kas videoierakstos ātri atrod cilvēkus, kurus meklējam. Bija atgadījums ar sievietes izvarošanu Bābelītes ezerā. Netālu no nozieguma vietas atradām tukšas alus pudeles un veikala „Rimi” čeku, uz kura, protams, bija fiksēts pirkuma laiks. Aizbraucām uz „Alfu”, pateicām apsargiem aptuveno laiku, aptuveno noziedznieku aprakstu, un pēc neilga laika mēs jau zinājām, kā izskatās noziedznieki. Vēlāk tos aizturējām,” saka Krūmiņš.

Diskusijā laikā izkristalizējas aktuālā mūsdienu problēma - narkomānija. Policijas dati runā paši par sevi. Atliek tikai minēt kāds būs izdarīto noziegumu pieaugums Latvijā 2009 gadā, par kuru iemeslu vai mērķi būs kalpojošas narkotiskās vielas. Narkomānija ir problēma, kas ne tikai pamudina veikt noziedzīgas darbības, bet arī izposta un sagrauj cilvēku dzīves. Jebkurā gadījumā, tā ir nopietna problēma, kas ir veselības , iekšlietu, tieslietu un labklājības ministriju kompetencē. Šīs institūcijas ir līdzatbildīgas par narkotisko vielu izplatības apkarošanu, sodīšanu, narkomānu profilaksi, kā arī par problēmas risināšanu potenciālā riska grupā- nelabvēlīgā vai gluži parastā ģimenē.



Raksts nedaudz savādākā redakcijā:

http://www.diena.lv/lat/tautas_balss/8778/narkomanija-strauji-augoss-noziegumu-motivs